Facebook, Snapchat, Instagram – могат ли да ни докарат до депресия?!📴😥

673

Деница Костова

My Impact

Приблизително 4 милиарда души по света използват  Facebook, Twitter и Instagram и това накара експертите по психично здраве да проучат ролята на социалните медии за депресията. Те показват категорично, че по-щастливи са хората, които прекарват по-малко време в онлайн платформите. Затова и са по-малко застрашени от депресия, която представлява разстройство на настроението, характеризиращо се с продължаващо чувство на тъга и загуба на интерес към дейности, които човек е харесвал. Депресията може да затрудни хората да се концентрират, да спят, да се хранят добре, да вземат решения или дори да работят. При тежка форма хората могат да обмислят смърт или самоубийство, да се чувстват безполезни, да развият тревожност или да имат умора или главоболие. Психотерапията и медикаментите са някои от леченията за депресия, както и ограничаването на времето в социалните медии.

За да установят връзката между социалните медии и депресията, изследователи направили проучване в Университета на Пенсилвания за период от три седмици. Те разпределили 143 студенти в две групи: едните можели да използват социални медии без ограничения, докато другите  имали само 30 минути достъп във Facebook, Instagram и Snapchat. Всеки участник използвал iPhone, за да могат да се проследят телефонните данни. Установено било, че при групата с ограничен достъп била отчетена намаляваща депресия и самота в сравнение с началото на проучването. Предположението е, че за краткото време тези млади хора не са успели да видят съдържание, което би ги накарало да почувстват завист – снимки от ваканция а приятел, щастливо семейство или писмо за приемане на някой познат в училище. Именно публикации на хора с привидно "перфектен“ живот може да накара потребителите на социалните медии да се почувстват зле. 

Социалните медии дадоха нова възможност на насилниците да тормозят „жертвите“ си, като това най-често това се случва сред представителите на поколението Gen Z. Разпространяват се видеозаписи на обекта, който е осмивана, бит или унижаван. В някои случаи жертвите на тормоз стигат и до  самоубийство. Много училища имат политики и правила срещу тормоза относно онлайн поведението на учениците, но все още е трудно за преподавателите и родителите да разкриват злоупотребите в социалните медии. За съжаление много често жертвите на тормоз се страхуват да говорят със семейството си или учителите по тази тема. 

В наши дни повечето хора се информират за случващото се по света от социалните медии, влизайки в тях по няколко пъти на ден. Това означава, че постоянно четат за природни бедствия, терористични атаки, политически борби и смъртни случаи на знаменитости. Лошите новини със сигурност влияят неблагоприятно върху психичното здраве, което води до  тревожност или депресия.

Затова експертите препоръчват умерено използване на социалните медии. За целта трябва да следите колко време прекарвате в интернет, както и да планирате дейности в реалния свят - прочетете книга, гледайте филм, отидете на разходка, сгответе в кухнята или се срещнете с приятел.

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.
Коментари 0

Собственикът на клипа не желае коментари.

MBT: НЕ дишайте БАЛОНИ! 🎈🎈🎈🎈
Психологическите вреди от това да пазиш тайни!🧐😫
По погрешка: Котката Галена пропътува хиляди километри с куриерска фирма
Най-малко стресиращите професии в света🧐🤩
30 бизнеса, които можеш да стартираш от дома си!🤩🧐
Защо да си оправяш леглото сутрин е толкова важно?🧐
Новата генерация мъже подценяват жените💥🧐
Как ПРОМЯНАТА на ДУМИТЕ променя и мислите ти?🧐
Дългоочаквани филмови заглавия, много блясък и КУЧЕ в Кан 2024 😲😲😲
Тревожни данни: Българките се страхуват от насилие не само вкъщи, но и навън
Най-скъпите туристически изживявания в света 😮💰🪂
Най-зрелищните астрономически обсерватории в света 👩‍🚀🌌🌠
Как да помогнеш на приятел в депресия? 😨💔
Как храната може да ти помогне да спиш по-добре 😴🛌
Как тези химикали в почистващите препарати влияят на мозъка ти ? 🧼🧠
Кой донесе първи медал за България на световното първенство по борба?💪
Няма емоционална травма, която да не може да бъде излекувана 😮
Практика за съвършенство: как да се надграждаш ефективно🧐
20 неща, които трябва да знаеш за себе си!🤩🧐
8 хака за щастие, потвърдeни от науката🤩
Ще гласуват ли GenZ на изборите за Европейски парламент? 🗳
4 сигурни сигнала, че прекаляваш със захарта!🧐
Тя е "ЕКОСЕКСУАЛНА", но има ВРЪЗКА С ДЪРВО 😳🤯
Ежедневните навици, които вредят на психичното ти здраве🧐
5 Навика на успешните хора🤩💥
ПРОУЧВАНЕ: Ръст на случаите на тормоз и насилие срещу хора с различна сексуална ориентация в ЕС
Кои са НАЙ-ДОБРИТЕ градове в СВЕТА, в които да се ПРЕМЕСТИШ🤩🧐
Районът „Зона на смъртта“ е единственото място в света, в което няма СЪД 😨
„Saharan Plume“ ще удари Обединеното кралство! Какво ще се случи? 🔥🌍
Звездите носят шапки! Виж новия TREND! 🔥
Чоткин: Италианската кухня е № 1😍💥
🗿 Мистерията зад местоположението на египетските пирамиди разкрита! 🌍